Is it that time of year already?!  I could use one more day at the beach!

Well folks, it’s Back to School time again and we thought we would share with you some of our favorite snacks that almost make us excited for school (almost).

Whether you’re a parent, student, or teacher, I’m sure we can all agree that these twelve snacks will help to give you the fuel that you need to conquer this school year, all while staying healthy!

 

1. Betty Lou’s PB & Strawberry Jelly Bars

Why we love it: Who DOESN’T love peanut butter and jelly?  Get the same fun taste that you would expect from a peanut butter and jelly sandwich WITHOUT the guilt!  These 2 oz bars can easily fit into a lunch box or purse and will help you to curb appetite for hours with 6g of protein and 210 calories.  Best of all, they are gluten free, vegan, and non-GMO.

Price: $15.50 for a case of 12 ($1.29 each)

Find Betty Lou’s PB & Strawberry Jelly here

 

2. New Grounds Foods CoffeeBars

 

Why we love it: These bars are ideal for a college student or teacher.  So, what is a coffee bar?  Well, it’s exactly what it sounds like – an energy bar infused with coffee.  It is a perfect on-the-go snack for any busy individual or for anyone who wants an energy boost and great taste.

New Grounds CoffeeBars are made with fair trade coffee, and all purchases go toward helping Guatemalan small business owners (nice, right?).  In return, you benefit from all natural and gluten-free ingredients and the choice between three kick-ass flavors (Caramel Macchiato, Coconut Mocha, and Mocha Latte).

Price: $32 for a case of 12 ($2.66 each)

Find New Grounds CoffeeBars here

 

3. Brothers All Natural Fruit Chips

Why we love it: These real-fruit snacks are about as good as they get; Brothers starts with fruit slices and removes 95% of the water to turn them into a crispy (and utterly delicious) fruit chip.  It’s all of the sweet and flavorful taste of fruit without the squishy, wet mess.  It’s a great way to get two servings of fruit on the go.  Kids also love that Brothers puts their favorite Disney characters on the outside (Finding Dory, Mickey Mouse and friends, and yes, Frozen).  You will be happy to know that these snacks have no artificial ingredients or added sugar (so your kids won’t be bouncing off the walls)!

I had never heard of strawberry chips before I found Brothers, and they are my favorite snack chip from their entire line.  But if you are looking for tasty variety, they also have pear chips, banana chips, strawberry, peach, raspberry, and traditional apple chip flavors.

Price: $21.99 for a case of 24 ($0.91 each)

Find Brothers All Natural Fruit Chips Here

 

4. Julian Bakery Paleo Snack Bars

Julian Bakery

Why we love it: You will love these bars even if you aren’t ’bout that Paleo life.  Most of them are vegetarian/vegan friendly, gluten free, low carb, and low in calories as well.  They are made from natural, GMO free, good-for-you ingredients but they are STILL delicious enough to keep even the pickiest of eaters coming back for more!  I mean, just look at the wrapper!  At first glance, you’ll think, “Wait, how could I basically eat a cinnamon roll with raisins or a vanilla cookie and still be healthy?”  Well, Julian Bakery allows you to get your vitamins AND dessert in one convenient portable 160-calorie snack.

Price: $28.80 for a case of 12 ($2.40 each)

Find Julian Bakery Paleo Bars here

 

5. Good! Greens

Why we love it: These babies are made from real fruits and vegetables and taste like heaven.  Good! Greens offers a bunch of different flavors and they are all equally delicious.  Make sure to try their greek yogurt coated bars as well – now that the summer is coming to an end (tear, tear) you can take them to go without a melt risk.

These bars are great to put into a lunch box or to take in a bag for after practice.  They are filled with vitamins and antioxidants to get you started or keep you going!

Price: $20.88 for a case of 12 ($1.74 each) or individually for $1.99 each.

Find Good! Greens Bars here

 

6. Woodstock Mini Me’s – Strawberry Yogurt

Why we love it: With 18-21 cookies in a 2.3 oz bag, Mini Me’s make a great snack for a child’s lunch box, but they taste so good that adults love them, too!  The bag is filled with tasty rice cookies made from non-gmo and USDA organic ingredients.

The Strawberry Yogurt is my personal favorite; the flavor is slightly fruity and sweet.  These also come in Dark Chocolate and Milk Chocolate flavors.

Price: $23.92 for a Case of 8 ($2.99 each)

Find Woodstock Strawberry Yogurt Mini Me’s Here

 

7. JiMMYBAR

Why we love it: When I got my first JiMMYBAR, I didn’t expect it to taste so good.  The ingredients are really real.  Like, my-4-year-old-cousin-could-pronounce-these-ingredients real.  Don’t believe me?  Here are the ingredients in their freakin’ delicious Peanut Butter Clutter bar: Peanuts, Dates, Almonds, Peanut Butter, Honey & Crisp Brown Rice.  That’s it.  I’ll pause for a second so you can soak that in.

So not only is it made from the best ingredients, they also taste amazing!  My favorite is the “How ‘Bout Dem Apples” bar; it has a light, sweet taste of apples and a hint of vanilla.  With Fall right around the corner, I get excited about anything with apples in it.

All of the carbs in the bar are good carbs (from fruit and brown rice).  These bars have no preservatives and no refined sugars and are also gluten free, dairy free, and very low in sodium.  Whole ingredients and great taste make this snack a no-brainer for healthy families.  They come in two sizes (1.6 oz and 0.8 oz) for convenience.

Price: $20 for a case of 12 LARGE ($1.66 each) or $26 for a case of 24 small ($1.08 each)

Find JiMMYBAR Here

 

8. Yummy Organics Fruit Snacks

Why we love it: Well, the name says it all!  The difference that you will find with Yummy Organics is that these fruit snacks are gluten free and vegan.  Yeah, you heard me correctly – vegan fruit snacks!  Yet they have the same great taste as any other fruit snack and your family will love the four flavors in each bag (banana, strawberry, cherry, and peach).

The taste comes from real fruit juice (no artificial colors or flavors).  Each fruit snack is shaped like the fruit that it tastes like and…well, I wouldn’t have it any other way.  As an added bonus, these fruit snacks are high in Vitamin C so you can boost your immune system while enjoying your food.

Price: $23.19 for 12 2-oz pouches ($1.93 each)

Find Yummy Organics Fruit Snacks here

8. Betty Lou’s Fruit Bars

Why we love it:  I know, I know.  I told you about Betty Lou’s Peanut Butter and Jelly bars earlier.  But these fruit bars needed their own listing.  THEY TASTE JUST LIKE A PIECE OF PIE, FOLKS.  Best of all, they are made with natural and gluten free ingredients and they are free of the eight major allergens identified by the FDA.  This means that you can safely send your kids to school with them.  They can also share with their friends (good luck getting them to do that, though.)

Price: $15.50 for a case of 12 ($1.29 each) or $40.99 for a jar of 35 ($1.17 each)

Find Berry Lou’s Fruit Bars Here

 

9. ProBar

Why we love it: ProBar Fuel Energy Bars comes in a variety of incredible flavors.  They are made with carefully selected organic, non-GMO, gluten free ingredients that will keep you charged during the day.  Oh, and the flavors are amazing!  I love the Blueberry Pie flavor, but they also are available in other mouth-watering flavors including Apple Pie, Coconut Dream, and Carrot Cake.  The taste makes you forget that your snack has REAL ingredients!

High school and college students love these between classes and at lunch.  ProBars are easy for teachers to take into their purse and sneak in to satisfy a hungry tummy and give you the energy to be your best you (even on Mondays).

Price: $21.88 for a case of 12 ($1.82 each)

Find ProBar Fuel Energy Bars here

 

10. 18 Rabbits Jr Bars

Why we love it: These bars are designed for children, but they are definitely parent-approved.  Kids love the indulgent chocolate chip and delicious fruit flavors.  Adults love that they are made from real, organic ingredients WITHOUT soy, nuts, dairy, or gluten.  18 Rabbits has worked hard to provide tasty snacks that don’t have wheat (so you can avoid the bloating and sudden spikes in sugar levels that will cause a crash later).  Jr Bars also contain NO sodium, which is crazy-rare in packaged snacks.  Overall, they are a great on-the-go snack for young appetites (and the young-at-heart).

Price: $38.54 for a case of 36 bars ($1.07 each)

Find 18 Rabbits Jr Bars here